Haber

KADIKÖY’DE Kaldırımları İşgal Eden SKUTERLER TOPLAMAYA BAŞLADI

Kadıköy’de belediye ekipleri yayaların haklarını korumak ve yasadaki maddeyi uygulamak için kaldırımdaki scooterları toplayarak cezai işlem başlattı. Bugün saat 17.00’ye kadar sürecek kontrolde belediye ekiplerince 80 scooter toplanırken, 60 scooter ise şirket yetkilileri tarafından yerlerinden kaldırıldı. Toplanan scooterlar kapsamında toplam 49 bin 360 TL cezai işlem uygulandı.

Kadıköy Belediyesi ekipleri, Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın önceki gün yaptığı açıklamanın ardından harekete geçti. Önder Şerdil Dara Odabaşı ve gruplar, Kadıköy sokaklarına inerek incelemelerde bulundu. Daha sonra ekipler, yol ve kaldırımda bulunan scooterları toplayarak cezai işlem uyguladı. İşlemlerin gerekçesinin yayaların haklarının korunması ve kanunda yer alan hususların uygulanması olduğu belirtildi. Şimdiye kadar belediye ekiplerince 80 scooter kaldırılırken, 60 scooter da firma yetkilileri tarafından yerlerinden kaldırıldı. Belediye grupları, kaldırımları işgal eden scooter’ları toplamaları için scooter şirketlerine belirli bir süre verdi. Verilen süre içerisinde herhangi bir hareket göstermeyen scooter kilitleri kesilerek bulunduğu yerden kamyonete yüklenerek belediyeye ait depolara götürüldü. Belediye ekiplerince toplanan scooterlardan toplam 49 bin 360 TL cezai işlem uygulandı. Uygulamanın gün boyu devam edeceği belirtildi.

KALDIRIM İŞGALLERİNİN BİTMESİNİ İSTİYORUZ

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, denetimle ilgili yaptığı açıklamada, “2 gündür hem sosyal medya üzerinden hem de sizler aracılığı ile halka yaptığımız çağrı ile yayalar başta olmak üzere scooter, kurye motoru, reklam raketi veya Kadıköy’de kaldırımlarda bulunan masa ve sandalyeler kaldırımlarla rahat oluyor.Geçmesine engel olan şeylerle ilgili çalışma başlatacağız dedim.Bugün kaldırımlarda geçişi engelleyen scooterları toplayacağımızı duyurdum. yayalar, engelli araçları veya bebekli araçlar.Arkadaşlarım bu durumda kaldırımlardaki tüm scooterları toplayacaklar.Altını çizmenizde fayda var;Kadıköy’de yeni nesil mobilite araçlarının kullanımının kontrol altına alınmasını ve bir düzenleme getirilmesini istiyoruz. Kaldırım işgaline son.Yaya kaldırımlarına gelişigüzel ve usulsüz parklara karşıyız.Mücadelemiz kaldırımların sadece yaylı kullanıma açılmasıdır.Bunun için gerekli tüm çalışmaları yapmaya hazırız. yanlarında” dedi.

“FİRMALAR KENDİ SİPARİŞİNİ ALMALI”

Başkan Odabaşı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Muhtemelen dün geceden beri bir çalışma yaptılar; Yürüdüğümüz alanlarda kaldırım işgali pek yok. Bunları alırken telefonla arayıp nerede olduğumuzu söyleyip gelip almalarını istiyoruz. Çıkarmazlarsa kendi depolarımıza alıyoruz, geldiklerinde ceza kesip firmalara iade ediyoruz. Tekrar vurguluyorum; kaldırımlarda yaya geçişini engelleyen her türlü aracı kaldıracağız. Bunun dışında scooter ile ulaşım ihtiyacını karşılayan vatandaşlarımız ve gençlerimizle bir sıkıntımız yok. Ancak bu şirketlerin artık kendilerini toparlamaları gerekiyor.’

“YAYALARIN OLDUĞU YERLERDE KULLANMAYIN”

Kadıköy’de esnaflık yapan Mesut İtina, “Esnaf olarak sadece biz değil, biniciler dışında herkes rahatsız oluyor. Yayaların çok olduğu yerlerde scooter kullanın. İnsanlar sahillerde rahat binebiliyor ama çok oluyor. Akşam saat üç, dört gibi kalabalık, scooter’a binince olmuyor’ dedi.

‘TEHLİKELİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM’

Scooter ile ilgili konuşan vatandaş Aysel Aray, ‘Motosiklet kullanan gençler var. Türkiye’de gerçek bir sorun var çünkü altyapı ve yollar scooter’lara uygun değil. Gençler istedikleri gibi kullanamıyorlar. “Bence tehlikeli” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu