Ekonomi

Weibo 1. çeyrek kazanç ve gelirlerinin tahminleri aşmasıyla %2 değer kazandı

PEKİN – Çin’in önde gelen sosyal medya platformlarından Weibo Corporation (NASDAQ: WB), analist beklentilerini aşan ilk çeyrek kazançları ve gelirleriyle 2024 yılına güçlü bir başlangıç yaptığını bildirdi.

Şirket, 0,36 $’lık analist konsensüsünden 0,05 $ daha yüksek olan 0,41 $’lık düzeltilmiş EPS açıkladı. Çeyrek geliri 395,5 milyon $ olarak açıklandı ve 391,75 milyon $’lık konsensüs tahminini de aştı.

Şirketin hisseleri haberlere olumlu tepki vererek %2 oranında yükseldi.

Weibo’nun CEO’su Gaofei Wang şirketin performansıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Yıla sağlam bir başlangıç yaptık. Kullanıcı cephesinde, yüksek kaliteli kullanıcıların kazanılmasına ve katılımına ve kanal yatırımlarımızın yatırım getirisini artırmaya odaklandık. İçerik cephesinde de dikey içerik stratejisini sürekli uygulayarak trafik yapısını optimize etme konusunda ilerleme kaydettik.”

Olumlu kazanç raporuna rağmen, Weibo’nun net gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre %4 azaldı, reklam ve pazarlama gelirleri ise %5 düştü. Ancak, sabit para birimi bazında bu rakamlar yıldan yıla yatay seyretti. Şirketin faaliyetlerden elde ettiği gelir arttı ve bir önceki yıl %23 olan faaliyet marjı %25’e yükseldi. GAAP dışı faaliyetlerden elde edilen gelir 125,8 milyon dolar olurken, GAAP dışı faaliyet marjı %32 olarak gerçekleşti.

Toplam net gelirler ile reklam ve pazarlama gelirlerindeki düşüş temel olarak olumsuz kur etkilerinden kaynaklandı. Ancak Weibo, maliyet ve giderlerini geçen yılın aynı dönemine kıyasla %7 oranında azaltmayı başararak faaliyet gelirindeki artışa katkıda bulundu.

Weibo’nun aylık aktif kullanıcı sayısı (MAU) Mart 2024’te 588 milyona, ortalama günlük aktif kullanıcı sayısı (DAU) ise 255 milyona ulaşarak platformun kullanıcı bağlılığının devam ettiğinin altını çizdi.

Şirket geleceğe bakarken, kullanıcı edinme, içerik optimizasyonu ve para kazanma verimliliğine odaklanarak platformunda değer yaratmaya ve hissedar getirilerini artırmaya kararlıdır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

tusba-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu