Yaşam

Vücut Ölçüleri ‘Normal’den Büyük Olduğu İçin İstismar Edilen Sarah Saartjie Baartman’ın Hüzünlü Hikayesi

Dünyada milyarlarca insan var ve bazen çok farklı fiziksel özelliklere sahip insanlar olabiliyor. Bugün zenginlik hayalleri kurduğu için istismar edilen ‘alışılmışın dışında’ vücut ölçülerine sahip bir genç kızın trajik hikayesini inceleyeceğiz.

Aslan, maymun ve egzotik kuşlar gibi hayvanların sirklerde sergilenmesi maalesef çok yaygın… Ama aslında sirklerde sadece hayvanlar sergilenmiyor.

Sirkin eğlence dünyası aslında hem perde önü hem de perde arkası oldukça karanlıktır.

Kesin doğum tarihi bilinmemekle birlikte, 1789 yılı civarında Güney Afrika’da doğduğu tahmin edilen Saartjie Baartman, Güney Afrikalı bir Khoikhoi kadınıdır.

Gençliğinde kabilesinden bir müzisyenle evlenen Sarah’nın kocası, Hollandalı sömürgecilerle yaşadığı bir anlaşmazlık sonrasında öldürülmüş ve Sarah 19 yaşındayken Pieter Willem adında bir adam tarafından köle olarak satın alınmıştı.

Pieter onu Cape Town’daki evine götürdü ve hizmetçi olarak çalıştırdı. Daha sonra adını “Saartjie” olarak değiştirdi.

Bunu takiben Sarah, 1810’da Pieter’in bir arkadaşıyla bir sözleşme imzaladı. Ayrıca Pieter’in Londra’da bir konutta çalışmasını ve zaman zaman eğlence amaçlı kullanılmasını da kabul etti, ancak bunu isteyerek mi yaptığı yoksa zorla mı yaptığı belli değil. böyle yaparak.

Sarah’nın Londra’ya taşınma nedeni daha uygun bir yaşam ve daha fazla para umuduydu.

Ancak Sarah’nın okuryazarlık düzeyinin düşük olması, etrafındakilerin onun gerçek niyetini anlamasını zorlaştırıyordu. Kısa sürede büyük kalçalı Afrikalı kadın olarak tanındı ve ünü zamanla yayıldı.

1810 ile 1815 yılları arasında Sarah, İngiltere, İrlanda, Belçika ve Paris’teki sirklerde ve müzelerde hayvanlarla birlikte sergilendi.

Sarah gösteriler sırasında ya çok az giyinmişti ya da çıplaktı ve halka açık yerlerde hayvanlarla birlikte yürüyordu. Bunun yanı sıra güçlü müşterilerinin evlerine onları eğlendirmek için gidiyordu.

Sarah’nın göründüğü şovlar zamanla daha da vahşileşmeye başladı.

Sarah tüm vücudunu kaplayan kıyafetler giydirildi, yüzü boyandı ve dans ettirildi. Ancak daha sonra 1814 yılında bir vahşi hayvan satıcısına satıldı.

Reaux adlı yaban hayatı bekçisi tarafından Paris’te sergilenen Sarah, daha da kötü muameleye maruz kaldı.

Sirkteki vahşi hayvanlar gibi kafese kapatılan Sarah daha sonra fuhuşa zorlandı. Yaşadığı tüm acılara dayanamayarak alkolizm nedeniyle 23 yaşında öldü.

Ancak Sarah’nın ölümünden sonra bile dinlenmesine izin vermediler.

Görmek için tıklayın

Ölümünden saatler sonra ünlü Fransız bilim adamı George Cuvier, cesedini incelemek için izin aldı ve Sarah’nın kalıntıları, bozulmayı önlemek için özel kaplamalarla tedavi edildikten sonra uzun süre Paris’teki bir müzede sergilendi.

1990’larda eski Güney Afrika Devlet Başkanı Nelson Mandela ve diğer aktivistler onun Güney Afrika’ya dönmesi çağrısında bulundu.

Sarah’nın kalıntılarını memleketi Güney Afrika’ya geri getirmek zordu. Ancak Fransız ve Güney Afrika hükümetleri arasında yapılan görüşmelerin ardından Fransa Ulusal Meclisi oybirliğiyle naaşının Güney Afrika’ya geri gönderilmesine karar verdi. Sarah’nın naaşına daha sonra Güney Afrika’da uygun bir cenaze töreni yapıldı.

Sarah’nın trajik hikayesi daha sonra ekranlara taşındı.

Yönetmenliğini Abdellatif Kechiche’nin yaptığı ve onun hayat hikayesini anlatan “Venüs Noire” (Siyah Venüs) filmi birçok ödül aldı.

haber-sarkoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu