Haber

UN Women Türkiye, yakın partner şiddetine karşı sesini yükseltenleri Gazhane’de bir araya getirdi

Etkinliğin moderatörlüğünü, UN Women Türkiye Güzel niyet Elçisi Demet Evgar yaptı.

UN Women Türkiye, bu yıl #SheSaidNo kampanyasıyla bayanlara yönelik yakın partner şiddetine dikkat çekiyor. Kampanya, tüm dünyada 25 Kasım – 10 Aralık tarihleri ortasında düzenlenen 16 Günlük Aktivizm – Bayanlara Yönelik Şiddete Son Kampanyası kapsamında düzenleniyor.

#SheSaidNo kampanyasının lansmanı, 25 Kasım akşamı İstanbul Gazhane’de düzenlenen bir aktiflikle yapıldı. Aktifliğin moderatörlüğünü, UN Women Türkiye Uygun niyet Elçisi Demet Evgar yaptı.

Avrupa Birliği’nin mali dayanağı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen #SheSaidNo lansmanda sivil toplum, medya, gençler, belediye ve UN Women ortaklarından temsilciler ve ünlüler, bayanlara yönelik şiddete karşı birer dakikalık konuşma yaptılar. Konuşmaların akabinde iştirakçiler #SheSaidNo stensilleriyle pankart boyadı.

Açılışta konuşma yapan Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodriguez, şöyle konuştu: “UN Women öncülüğünde yürütülen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri kampanyası bayanlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti önlemeyi ve ortadan kaldırmayı hedefliyor. Bayanlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet dünyadaki en yaygın insan hakları ihlalidir. COVID-19 pandemisinden ekonomik çalkantıya, son gelişmelerin dünya çapında bayanlara ve kız çocuklarına yönelik istismarı daha da artırdığını biliyoruz. Bayan haklarını desteklemek için bir hal alalım ve sesimizi yükseltelim. Bayanlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti tarihe gömelim.”

UN Women Türkiye Ülke Yöneticisi Asya Varbanova şöyle konuştu: “Bu yıl odağımız yakın partner şiddeti. Bunun en acımasızı ve en uç noktasında bayan cinayetleri yer alıyor. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Kabahat Ofisi (UNODC) ile birlikte yayınladığımız yeni rapora nazaran, her saat başı ortalama olarak beşten fazla bayan yahut kız çocuğu yakın partneri yahut öbür aile üyeleri tarafından öldürülüyor. Bu cinayetler önlenemez değil. Denenmiş, test edilmiş ve kanıtlanmış tahlillere sahibiz ve bunun için eğitimli, destekleyici kolluk ve adalet hizmetleri ile erken müdahale, mağdur merkezli dayanak ve müdafaa sistemleri da mevcut. Hepimiz savunucu olabiliriz ve seslerimiz birleştiğinde istediğimiz değişimi sağlayabiliriz. Şiddete ve eşitsizliklere karşı birlikte daha güçlüyüz. Gelin, birlikte yaşamak istediğimiz dünyaya birlikte yürüyelim.”

UN Women Türkiye Uygun Niyet Elçisi Demet Evgar, mevzuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Turuncu, umudun ve ışığın simgesi. Bu nedenle 16 Günlük Aktivizmin de rengi. Umudu ve ışığı hiç kaybetmeden ısrarla kadın hakları insan haklarıdır ve kadına yönelik şiddet bir insan hakları ihlalidir ve suçtur diyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğine şiddeti önlemeden, tamamen sonlandırmadan ulaşmamız çok zor. O nedenle kadına yönelik şiddetle mücadele eden tüm aktörlerin şiddete karşı seslerinin yükselmesi ve bu konuda cesur adımlar atılması çok önemli.”

Sahneye çıkan öteki isimler ise şöyleydi: Kadın Koalisyonu’ndan Bayan Hakları Aktivisti Nurcihan Temur, Ogilvy Sanat Yöneticisi Tuğçe Erdönmez, Kırmızı Biber Derneği İdare Heyeti Üyesi Kâfi Tabak, Dem Derneği Kurucu Üyesi Ayşe Damla İşeri Sunman, Genç Aktivist Ela Naz Birdal, Türkiye Bayan Dernekleri Federasyonu Lideri Canan Güllü, Milliyet muhabiri ve editör Meltem Günay, Deniz Yıldızı Bayan Dayanışma Derneği Lideri Ayla Tokmak, Lotus Bayan Dayanışma ve Ömür Derneği İdare Konseyi Üyesi Gülfer Kırbaş Battal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Hizmetler Daire Lideri Enif Yavuz Dipşar, Bayanlarla Dayanışma Vakfı Proje Koordinatörü Özgür Genç

16 Günlük Aktivizm Kampanyası

25 Kasım Bayanlara Yönelik Şiddete Karşı Milletlerarası Gayret ve Dayanışma Gününden başlayarak 10 Aralık İnsan Hakları Gününe kadar süren “16 Günlük Aktivizm – Kadınlara Yönelik Şiddete Son Kampanyası”, her sene Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri öncülüğünde global ölçekte düzenleniyor; bayanlar ve kız çocuklarına yönelik şiddetin önlenmesi ve ortadan kaldırılması için farkındalık ve hak savunuculuğu çalışmalarını kapsıyor.

#SheSaidNo kampanyasının lansmanı, Birleşmiş Miletler Bayan Birimi’nin (UN Women) Avrupa Birliği finansal dayanağıyla uyguladığı “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için Güçlü Sivil Alan” projesi kapsamında düzenlendi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu