Haber

Türkiye özgürlükte ilk 5’te

ANKARA (İGFA) – Dünyada Özgürlük Raporu yayınlandı. Türkiye, Freedom House tarafından 2018 yılından itibaren “özgür olmayan ülkeler” kategorisinde sınıflandırılıyor. 195 ülkeyi kapsayan raporda “özgür olmayan ülkeler” kategorisinde 49 ülke yer alıyor.

Freedom House, yıllık Dünyada Özgürlük Raporu aracılığıyla 210 ülke ve bölgede insanların siyasi haklara ve sivil özgürlüklere erişimine değer veriyor.

Siyasi katılım, seçim süreçleri, ifade özgürlüğü, örgütlenme hakları ve hukukun üstünlüğü gibi çeşitli başlıklar altında incelenen ülkeler, özgür, kısmen özgür ve özgür olmayan kategorilerine ayrılarak, sivil özgürlükler alt başlıkları altında 100 puan üzerinden derecelendirildi ( 60) ve siyasi haklar (40).

BBC News’in derlediği habere göre Türkiye’nin özgürlük puanı 2023’te değişmedi ve 100 üzerinden 32’de kaldı. Siyasi haklar puanı 16; Sivil haklar için de 16 olarak derecelendirildi.

Raporda 2023 yılıyla ilgili olarak, “Moskova’nın Ukrayna ile savaşı insan haklarına zarar verdi. Burkina Faso, Tunus, Peru ve Brezilya’da yeni darbe girişimleri gibi istikrar bozucu etkiler devam etti. Geçmiş yıllardaki darbeler ve Türkiye, Gine’de devam eden baskılar, Myanmar ve Tayland. temel özgürlükleri kısıtlamaya devam ediyor. sözleri kullanılıyor.

Raporda ayrıca Türkiye’deki hükümetin “2023 genel seçimlerinde muhalefetin elini zayıflatmak için seçim yasalarını manipüle ettiği ve dezenformasyona ağır cezalar verdiği” belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu