İş

Tunceli Belediyesi’nde işçi maaşları 21 bin 200 liraya yükseldi

Tunceli Belediyesi, 1 Mart 2023 – 28 Nisan 2024 tarihlerini kapsayan sözleşmenin imzalandığını internet sitesinde duyurdu.

Toplu sözleşmeye belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, belediye başkan yardımcıları Canan Ay ve Ümüt Kaya ile DİSK-Genel İş Sendikası Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Sözleşme ile belirlenen tarihlerin ortasında norm ekip çalışanları ile işçilerin günlük ücret ve sosyal haklarına 1 Mart’tan itibaren geçerli olmak üzere %85 zam yapıldı. Bu haklara ek olarak sözleşmeye 6 TL yol bedeli eklendi.

Çalışma saatleri 7 saate düşürüldü

Başkan Maçoğlu, haziran ayında yapılacak toplu sözleşmelerin ardından taşeron-firma işçilerinin çalışma saatlerinin ağustos ayından itibaren 7 saate düşürüleceğine de değindi.

Başkan Maçoğlu, “Yaklaşık iki yıldır bileşenlerimizle konuştuğumuz çalışma saatlerinin azaltılmasına yönelik çalışmalarımız da sonuçlandı. Haziran ayında şirket çalışanlarımız ile imzalanacak sözleşme sonrasında Ağustos ayı itibari ile çalışma saatleri 7 saate düşürülecektir. Bu karar işçilerin hakkıdır.

Maaşlar yaklaşık 21.200’e yükseldi

Sözcü’den Evren Demirdaş’ın haberine göre Maçoğlu, “İhale ile yapabileceğimiz tüm masrafları işçilere verip onları destekleyerek daha iyi, daha ucuz ve daha kaliteli bir iş yapılıyor. Yüzde 85 zamla, kadrolu işçilerimizin 11 bin 500 lira olan maaşları 21 bin 200 liraya çıkarıldı.” terimini kullandı.

habererdemli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu