Haber

Mangala oyununda Avrupalı ​​rakiplerini yendiler: Kız kardeş birinci, erkek kardeş ikinci oldu

Avrupalı ​​rakiplerini Mangala maçında yendiler: kız kardeş birinci, erkek kardeş ikinci oldu

AMASYA – Amasya’da 11 yaşındaki Yasemin Alıcıoğlu ve 8 yaşındaki kardeşi Mihrimah Alıcıoğlu, annelerinden öğrendikleri Türkçe zeka ve strateji oyunu mangalada rakip tanımadan birbirleriyle yarışıyorlar. 80 yarışmacının katılımıyla Romanya’da düzenlenen uluslararası turnuvada, Alıcıoğlu kardeşler Avrupalı ​​rakiplerini mağlup ederek ilk iki sırayı aldılar.

Amasya Hattat Hamdullah Proje İmam Hatip Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Yasemin ve Serdar Zeren İlkokulu 2. sınıf öğrencisi Mihrimah mangalayı anneleri Canan Alicioğlu’ndan öğrendi. İl genelinde düzenlenen turnuvalarda adından söz ettiren alıcıoğlu kardeşler, Antalya’da düzenlenen Mind Summit 2023 Eurasia Mangala Cup’ta kendinden yaşça büyük rakiplerine karşı verdikleri mücadeleyle dikkat çekti. UNESCO ve Uluslararası Tatarlar Birliği ortaklığıyla Romanya’da düzenlenen Uluslararası Mangala ve Beste Turnuvası’na katılan Yasemin birinci, Mihrimah ikinci oldu. Avrupalı ​​rakiplerine şans tanımayan kardeşler şimdi de gözlerini Avrasya Mangala Şampiyonası’na dikti.

En büyük destekçileri anneleridir.

En büyük destekçilerinin anneleri olduğunu ifade eden Yasemin Alıcıoğlu, “Romanya’da katıldığımız turnuvada kardeşim birinci, kardeşim ikinci oldu. Bundan sonraki hedefimiz ülkemizi şampiyonada en iyi şekilde temsil etmek olacak. Çekya’daki turnuva.”

Ablasıyla yarıştığı için mutlu olan Mihrimah Alıcıoğlu, “Bazen ablam bazen ben kazanıyorum. Mangala oyununu arkadaşlarıma tavsiye ederim.” Amasya Milli Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen, çekişmeli maçlarında izlediği başarılı kardeşlerini ve annelerini tebrik ederek, “Abla kardeş rakip oldular. İç rekabet örneği gösteriyorlar. Turnuvada biri birinci, diğeri ikinci oldu.” Romanya’da rekabet devam ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu