Ekonomi

Küresel piyasalarda Fed haftası

Asya Pasifik piyasaları Çin’in hisse senedi piyasalarına yönelik yeni önlemleriyle haftaya yükselişle başlıyor.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi yükselirken, Japon endeksleri enerji şirketlerinin öncülüğünde yüzde 1’in üzerinde yükseldi.

Amerikan hisse senedi vadeli işlemleri, Fed’in Çarşamba günü açıklayacağı faiz kararı öncesinde haftaya yatay başladı.

Dolar ve tahvil getirileri hafif hareketler gösteriyor. Bloomberg Dolar Endeksi 1.236 puanda.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi yaklaşık 1 baz puan düşüşle yüzde 4,132’ye geriledi. Spot altın yüzde 0,4 artışla 2.025 dolardan işlem görüyor.

İRAN GÜÇLENDİRİLMİŞ MİLİTANLAR 3 ABD ASKERİNİ ÖLDÜRDÜ

Geçtiğimiz günlerde ABD askerlerinin hayatını kaybettiği saldırının ardından çatışmaların Ortadoğu’ya yayılma riski artıyor.

ABD, Suriye-Ürdün sınırında İran destekli militanlar tarafından drone saldırısı düzenlendiğini, bunun sonucunda 3 ABD askerinin öldüğü, 25 kişinin de yaralandığını duyurdu.

ABD Lideri Joe Biden, akına “karşılık vereceklerini” belirtti.

Washington Post’un haberine göre, saldırının sorumluluğunu Irak’ta faaliyet gösteren İran merkezli İslami Direniş örgütü üstlendi.

İran ise ABD üssüne düzenlenen saldırıyla herhangi bir temasının olmadığını açıkladı.

Saldırının ardından bazı Cumhuriyetçiler İran’a doğrudan saldırı yapılmasını savundu. ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi üyesi Roger Wicker, “İran ve vekillerinin tekrarlanan bu saldırılarına, İran hedeflerini ve liderliğini doğrudan vurarak yanıt vermeliyiz” dedi.

Bu saldırı ve Cuma günü Husilerin Trafigura Group adına Rus yakıtı taşıyan tankere saldırmasının ardından Brent petrolü Asya’da ilk dönemlerde yüzde 1,5’e kadar yükseldi. Brent petrol sabah saatlerinde bu kârın değerli bir kısmını geri verdi ve günlük yüzde 0,3 artışla 83,8 dolardan alıcı buldu.

Jeopolitik gerilimlerin artmasıyla Brent petrol geçen hafta yüzde 6’nın üzerinde artış göstererek Ekim ayından bu yana en hızlı haftalık yükselişini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu