Ekonomi

Kapsam: “Türkiye’nin mevcut politikası ciddi dış dengesizliklere neden oluyor”

Kredi derecelendirme kuruluşu Scope Ratings, Türkiye’nin mevcut politika bileşiminin dış dengesizlikleri ağırlaştırdığını savundu.

“Türkiye’de yıllardır uygulanan klasik olmayan para politikaları ve yabancı yatırımcıların yerel sermaye piyasalarını terk etmesi, hükümeti yerli ve yabancı para fonlamada yerli bankalara bağımlı hale getirdi.”Kapsam Derecelendirmeleri, yeni merkez bankası düzenlemelerinin yerel bankaları lira cinsinden daha fazla devlet tahvili almaya zorladığını söyledi. 10 yıllık tahvil getirileriBir yıl önce yüzde 25 olan gelir oranının yüzde 12’lere düştüğüne dikkat çekti.

Scope, yabancı yatırımcıların Türk hükümetinin iç borcundaki payının 2017’deki %19,4’ten Şubat 2023’te sadece %0,7’ye düştüğüne işaret etti.

Türk bankalarının 2018 lira krizinde bile dış finansman sağlamayı ve dış borcun çoğunu çevirmeyi başardığına dikkat çeken Scope, borç çevirme oranının 2021 ortasından bu yana yüzde 100’ün altına düştüğünü bildirdi.

Döviz takası anlaşmaları nedeniyle bankaların dövize erişiminin giderek merkez bankasına bağımlı hale geldiğine işaret eden Scope, piyasa oynaklığının dönemler boyunca belirsizliği artırdığına ve yeniden finansman risklerinin arttığına dikkat çekti.

Kapsam Derecelendirmeleri raporunda, para politikasında kademeli bir normalleşme olması durumunda banka portföylerinde büyük kayıplar yaşanabileceğini de vurguladı.

-Foreks Haber Merkezi-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu