Ekonomi

Japonya, keskin düşüşün ortasında yen’i desteklemek için adım atabilir

Japon yeninin önemli ölçüde değer kaybetmesine ilişkin endişeler sürerken, eski bir üst düzey döviz yetkilisi olan Takehiko Nakao, Japon hükümetinin gerekirse her an para birimini desteklemek için döviz piyasasına müdahale edebileceğini belirtti.

Daha önce 2011-2013 yılları arasında uluslararası ilişkilerden sorumlu maliye bakan yardımcısı olarak görev yapan Nakao, yenin dolar karşısında geçen ay ulaştığı 34 yılın en düşük seviyesine yakın seyrettiği bir dönemde bu görüşünü dile getirdi.

Nakao’nun hem Uluslararası Para Fonu’nun reel efektif döviz kurları ölçütüne hem de para birimlerinin satın alma gücü paritesini küresel hamburger maliyetini kullanarak karşılaştıran Big Mac endeksine atıfta bulunarak belirttiği gibi yendeki zayıflama şiddetli oldu.

2022’den bu yana dolar karşısında yaklaşık %30 değer kaybeden yendeki düşüş, emlak ve hisse senedi fiyatlarına bazı faydalar sağlamasına rağmen, reel gelirleri ve tüketimi azaltarak Japon hanehalkı üzerinde önemli bir etki yaratıyor.

Son işlem itibariyle yen, dolar karşısında yaklaşık 151,70 değerindeydi. Daha önce Mart ayında 151,97 ile 34 yılın en düşük seviyesini görmüştü. Japon hükümetinin döviz piyasasına müdahale konusunda yakın bir geçmişi var ve bunu Ekim 2022’de yen dolar karşısında 151-152 aralığına kadar zayıfladığında yapmıştı.

Japon yetkililer, yenin hızlı düşüşüne katkıda bulunabilecek spekülatif güçlerle mücadele etmeye hazır olduklarını dile getirerek, para biriminin değerindeki aşırı dalgalanmaya karşı esnek önlemler almaya hazır olduklarını vurguladılar.

Nakao’nun kendisi de bu tür müdahaleler konusunda deneyimlidir, zira ülkenin para birimi çarı olarak görev yaptığı dönemde yenin 75 yenin biraz üzerindeki rekor seviyeden daha fazla güçlenmesini önlemek için dolar satın alma çabalarına öncülük etmiştir.

Nakao ayrıca Japonya’nın yeni güçlendirmeye yönelik müdahalesinin, özellikle ihracat avantajı elde etmek için para birimini zayıflatmayı amaçlayan müdahalelerle karşılaştırıldığında, muhtemelen uluslararası anlayışla karşılanacağını öne sürdü. Yen’in mevcut seviyesi ve spekülatif ticaret belirtileri göz önüne alındığında Nakao, yetkililerin herhangi bir zamanda devreye girmeye karar vermesinin şaşırtıcı olmayacağını kaydetti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu