Haber

Hatay’da Darb-ı Sak Kalesi ve Bayezid-i Bistami Türbesi yıkıldı

Antakya Haçlı Beyliği’nin değerli kalelerinden Darb-ı Sak Kalesi ile Hatay’ın Kırıkhan ilçesine bağlı Alaybeyli köyünde bulunan Bayezid-i Bestami Türbesi depremde büyük hasar gördü. Türbenin zarar gördüğünü duyanlar Türkiye’nin dört bir yanından türbeyi ziyarete geldi. Ahmet Menter, “Ciğerimiz yanıyor. Ne yapacağız? İçimiz yanıyor. Ne diyelim. En son buraya geldiğimde buraya gelen yaşlılara çay dökmeyi planlamıştık ama şimdi ne oldu?” ?”

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, Alaybeyli köyündeki Darb-ı Sak Kalesi ile buradaki Bayezid-i Bistami Türbesi’nde de hasara yol açtı. Tarihi Darb-ı Sak Kalesi tamamen yıkıldı. Dağın eteğine kurulan kalenin yıkılmasıyla dağdan hareket eden moloz ve devasa kayalar Bayezid-i Bistami’nin türbesinin girişini kapattı. Anıtkabir kısmen yıkılmış ve girişler kapatılmış olsa da vatandaşların ziyaret ettiği görüldü.

“CANIMIZ YANMIYOR” Namaza gelenlerden Ahmet Menter, “Farklı zamanlarda gelirdim. Bayezid-i Bestami önemli bir zattır. Allah dostlarındandır. Ciğerlerimiz yanıyor. Neler oluyor? yapacağız?” Allah kudretini gösterir. Kimin gücü var bu depremi yapacak. En son buraya geldiğimde buraya gelen yaşlılara çay dökmek için plan yapmıştık ama şimdi ne oldu” diye konuştu.

– Kırıkhan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu