Haber

Hatay ve İskenderun’da depremin birinci yıl dönümü anıldı

KAHRAMANMARAŞ merkezli depremin büyük yıkıma yol açtığı Hatay ve İskenderun’da depremin birinci yıl dönümü saat 04.17’de düzenlenen etkinliklerle anıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her yıl 6 Şubat’ın yas simgesi olacağını söyledi.

Hatay Valiliği’nde saat 04.17’de düzenlenen etkinliğe CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hatay Valisi Mustafa Masatlı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş, depremde yakınlarını kaybedenler ve Hataylılar katıldı. Göbeği Kavşağı. . Ellerinde meşaleler ve Türk bayrakları açan kalabalık, sessiz bir yürüyüşle Köprübaşı mevkiindeki Anıt Alanı’na geldi. Burada açıklamalarda bulunan din adamları kardeşlik, birlik ve beraberliğe vurgu yaparak hep birlikte dua etti.

KOCA: HER YIL 6 ŞUBAT BU YASIN SİMGESİ OLACAK

Programa katılan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Kardeşlerim, bugün değil, bir yıl önceki gündeyiz. Acımızı ve kelimelerin kifayetsiz kaldığı bu felaketi unutmuyoruz. Her yıl, 6 Şubat bu yasın sembolü olacaktır. Saatler 13.24’ü gösterdiğinde bir felaketin diğer bir felaketle iç içe olduğunu hatırlayacağız. Bu dünyada her varlığın yeri vardır ama insanlığın yeri doldurulamaz. Geriye sadece anılar kalır. Hayaller ve hayaller gibi. Planlar düşünülür, üzüntümüz artar. Bölgede yapılan görevlerde sorumlulukla hareket ederiz. Size bir çocuk kadar yakınız. Bizden ne talep ediyorsanız, bir çocuktan ister gibi yapın. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde “Ve devletimizin iradesiyle deprem bölgesindeki her şehri ayağa kaldıracak güce sahibiz” dedi.

KISA SÜRELİ BİR GERİLİM YAŞANDI

Eski futbolcu Gökhan Zan ve eşinin de aralarında bulunduğu grup, “Biz bunları dinlemeye gelmedik. Acılarımız var” diyerek tepki gösterdi. Polis ile grup arasında gerginlik yaşandı. Polis ekipleri araya girerek grubu sakinleştirmeye çalıştı. Daha sonra protokol üyeleri ve vatandaşlar Asi Nehri’ne karanfil atarak dağıldı.

İSKENDERUN’DA SESSİZ YÜRÜYÜŞ

Depremin büyük yıkıma yol açtığı Hatay’ın İskenderun ilçesinde Kaymakamlık binası önünde toplanan vatandaşlar, ellerinde meşaleler ve Türk bayraklarıyla Pac Meydanı’na yürüdü. Aralarında eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de bulunduğu kalabalık, sessizce yürüyerek saat 04.17’de Pac Meydanı’na ulaştı. Depremde hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını da taşıyan İskenderunlular meydanda gözyaşlarına boğuldu. Burada düzenlenen anma etkinliğinde konuşan Türk, Alevi, Hıristiyan ve Katolik din adamları dua ederek sabır istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu