Ekonomi

Çin kurumları likidite sıkışıklığı nedeniyle yüzde 50 borçlanma oranıyla karşı karşıya

Ay sonunda nakit bulmakta zorlanan bazı Çin finans kurumlarının gecelik borçlanma maliyetleri Salı günü %50 gibi şaşırtıcı bir seviyeye yükseldi. Likidite krizi ve bunun sonucunda para piyasalarında yaşanan gerginlik mevsimsel faktörlerin yanı sıra devlet tahvili ihracındaki artıştan da kaynaklandı. Nakit sıkıntısı çeken kurumların olası temerrütlerine ilişkin piyasa endişeleri de rol oynadı.

Resmi bankalararası verilere göre, Salı günü, bir tür kısa vadeli finansman olan rehinli repo için en yüksek gecelik faiz oranı %50’ye ulaştı. Ancak ortalama oran %3,6 gibi daha ılımlı bir seviyede kalmayı başardı. İki günlük repo faizleri de keskin bir yükselişle %30’lara kadar yükselirken, yedi günlük repo faizlerinde en yüksek oran %12 oldu.

Faiz oranlarındaki bu artış, gecelik repo faizinin o dönemde rekor olan %30’a yükseldiği ve küresel piyasalarda ciddi çalkantılara neden olduğu Haziran 2013’teki benzer nakit krizini anımsatıyordu.

Küçük kredi kuruluşlarındaki bazı tüccarlar öğleden sonra da borçlanma fırsatlarını aramaya devam etti. Bazıları ayrıca daha fazla bilgi vermeden piyasadaki olası temerrütlerle ilgili endişelerini dile getirdi.

Caitong Securities bir müşteri notunda “Likidite bugün son derece sıkışık” dedi. Aracı kurum, nakit yükünü devlet tahvillerinin “rekor arzına” ve bankaların borçlanma yollarının sınırlı olmasına bağladı.

Geçen hafta Çin, ekonomik büyümeyi teşvik etmek için 1 trilyon yuan (136,67 milyar dolar) devlet tahvili satışına yeşil ışık yaktı. Eş zamanlı olarak yerel yönetimler de mevcut borçlarını ödemek için finansman bonosu ihracına hız veriyor.

Caitong analistleri, likidite sıkışıklığının otoriteleri nakit genişletme tedbirlerinin uygulanmasını hızlandırmaya sevk edeceğini öngörüyor.

Çin’de kısa vadeli borçlanma maliyetinin değerli bir göstergesi olan ortalama yedi günlük repo faizi, gecelik faiz oranlarındaki artışa rağmen Salı günü %2,0765 gibi mütevazı bir seviyede kaldı. Bu durum birçok kurumun hâlâ nispeten düşük faiz oranlarıyla borçlanabildiğini gösteriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haber-nurhak.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu