Haber

Brezilya’da havalimanları ve uçaklarda maske zorunluluğu getirildi

BUENOS Güney Amerika ülkesi Brezilya’da artan Kovid-19 olayları ve yaklaşan yaz periyodunda artan turist sayısı nedeniyle virüsün bulaşma riskini azaltmak gayesiyle havalimanları ve uçaklarda maske kullanma mecburiliği getirildi.

Brezilya Sıhhat Nezaret Ajansından (Anvisa) yapılan yazılı açıklamada, ağustos ayından bu yana riskli kümelerde tavsiye edilen maske kullanımının, 25 Kasım prestijiyle havalimanı ve uçaklarda zarurî hale geldiği belirtildi.

Kararın mevzuyla ilgili uzmanların yaptığı toplantının akabinde alındığı vurgulanan açıklamada, “Toplantının katılımcıları, epidemiyolojik verilerin özellikle toplu taşıma, havaalanları ve kapalı ortamlarda maske kullanımı gibi farmakolojik olmayan koruma önlemlerinin yeniden uygulanması gerektiğini vurguladı.” tabirine yer verildi.

Kovid-19 datalarının mevsimlere nazaran dağılımına da değinilen açıklamada, Brezilya’da son yıllarda, ilkbahar ve yaz dönemini kapsayan kasım-ocak aylarında vakalarda artışların görüldüğü ve bu durumun, okul tatilleri ile yıl sonu partileri gibi sebeplerden havalimanlarında artan turist sayısıyla daha da artabileceği aktarıldı.

Öte yandan, Latin Amerika’nın en büyük tıbbi araştırma vakfı Oswaldo Cruz (Fiocruz), ortalarında Rio de Janeiro ve Sao Paulo üzere eyaletlerin bulunduğu 15 eyalette Kovid-19 olaylarının arttığını açıkladı.

Son 6 haftada tahlil edilen bilgilere nazaran, başşehir Brasilia, Rio de Janeiro ve Sao Paulo kentleri artış görülen büyük kentler ortasında yer alıyor.

Nüfusu 212 milyonu aşan Güney Amerika’nın en büyük ülkesi Brezilya’da, Kovid-19 yaklaşık 35 milyon bireyde görüldü ve virüs nedeniyle 689 binden fazla kişi hayatını yitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu