Ekonomi

Borsa güne yükselişle başladı

Açılışta BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 36,98 puan ve yüzde 0,69 artışla 5.397,75 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 1,50 ve holding endeksi yüzde 0,38 arttı. Tüm şube endeksleri değer kazanırken en çok kazandıran bankacılık oldu.

Dün düşüş trendinde hareket eden BIST 100 endeksi %1,26 kayıpla günü 5.360,77 puandan kapattı.

Analistler, dün ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika faizini değiştirmeyerek yüzde 5-5,25’te tutmasının ardından küresel borsalarda sınırlı da olsa olumlu bir seyir izlendiğini belirtti. Kararlarına döndüğünü söyledi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda bugün ECB’nin politika faizini 25 baz puan artıracağı kesinlik kazanırken, politika metni ve ECB Başkanı Christine’in açıklamalarında önümüzdeki döneme ilişkin olası ipuçları yatırımcıların odağında. Lagarde.

Fed Başkanı Jerome Powell toplantının ardından yaptığı açıklamada, Fed yetkililerinin tamamına yakınının bu yıl bazı ilave faiz artırımlarının enflasyonu zamanında yüzde 2’ye düşürmek için uygun olacağını düşündüklerini belirterek, Temmuz ayına ilişkin bir karar almadıklarını belirtti. toplantı.

Bu gelişmelerin ardından para piyasalarında fiyatlamalarda Fed’in Temmuz ayı toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı beklentisi yüzde 70’e yükselirken, Banka’nın da faiz artırım döngüsünün tamamlanabileceğine dair tahmini sınırlı. yüzde 5,50-5,75 seviyesinde.

Analistler bugün yurt içinde bütçe dengesi ve konut satış endeksinin yanı sıra yurt dışında ECB’nin faiz kararı ve Lagarde’nin açıklamalarının yanı sıra Euro Bölgesi’nde dış ticaret dengesi, ABD’de kapasite kullanım oranı ve sanayi üretimi verilerinin takip edileceğini belirtti. . BIST 100 endeksi açısından 5.250 ve 5.150 seviyeleri takviye konumunda, 5.400 ve 5.500 puanları ise direnç konumunda.

dortdivanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu