Haber

Akbelen’e maden sahası yapmamak için direniyorlar! Zehra Ninenin ağaca sarılması sembol oldu

Muğla Türkiye’de Akbelen Ormanı’na açılacak maden sahasına köylülerin direnişi üçüncü gününde de devam ediyor. Ağaçları korumak için kesim alanına giren köylülere jandarma ve polis müdahale etti. Bir kişi gözaltına alınırken, 88 yaşındaki kadın ağaca sarılarak protesto etti.

JANDARMA MÜDAHALE ETTİ

Muğla İkizköy’deki kömür madeni sahasının genişletilmesi çalışmalarına karşı vatandaşların iki yıldır sürdürdüğü doğa nöbeti sürüyor. Köylüler ağaçlara sarılarak kesilmelerini engellemek istedi. Ağaçlara sarılan vatandaşlara jandarma müdahale etti. Avukat İsmail Hakkı Atal ve diğer çevreciler zorla ağaçlardan indirilmeye çalışıldı.

“ORMANLARI YOK ETTİLER”

Avukat Atal, ağaca sarılırken; “Anayasa’nın 169. maddesi bize bu ormanı koruma görevi veriyor. Herkese emrediyor. Limak’a da emrediyor. Orman Genel Müdürüne de emrediyor. Orman Bakanına da emrediyor. Valiye de emrediyor. Kaymakam, ‘Devlet ormanları hiçbir şekilde azaltılamaz’ diyor. “Burası bir devlet ormanı. Orman zarar gördüğünde yerine dikilir. Bunlar ormanı mahvediyor” dedi. Bir bayan, “Yazıklar olsun çocuklarımıza. Doğam nerede, çocuklarım nerede? Neredesiniz yetişkin arkadaşlar?” diye yakındı.

BODRUM BELEDİYE BAŞKANI: YİNE KİMLİK TEŞHİSİ YAPIYORLAR

Muğla’nın Akbelen Ormanı’nda ağaçların kesilmesine karşı çıkan köylülere destek vermek için heyetiyle birlikte Akbelen’e doğru yola çıkan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, ilçe çıkışında kimlik kontrollerine tepki gösterdi. Aras, “Amacımız Akbelen Ormanı’nı korumak için direnen köylülere takviye vermek. Mahkeme kararı var mı? Ancak valilik talimatıyla arkadaşlarımız bizi durdurdu, defalarca kimlik kontrolü yapıyorlar. . Bu ne anlama geliyor ‘Sizi oraya göndermeyeceğiz. Sadece seyahat özgürlüğünüzü kısıtlamayacağız, ayrıca gösteri ve yürüyüş hakkınızı özgürce kullanmanıza da izin vermeyeceğiz.’ Bunun sebebi nedir, ‘O ormanı keseceğiz’ diyorlar açık açık” diye konuştu.

Kaynak: ANKA / Güncel

islahiyehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu