Haber

ABD Genelkurmay Başkanı: Ukrayna’nın işi henüz bitmedi

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, hava şartları sahadaki koşulları zorlaştırmadan Ukrayna’nın Rusya’ya saldırmak için 30 ila 45 günü olduğunu belirterek, “Yani Ukraynalıların işi henüz bitmedi.” İfadelerini kullandı.

BBC’nin “Pazar” programına konuk olan Milley, Ukrayna’nın Rusya’ya yönelik saldırısını değerlendirdi.

Milley, Ukrayna’nın karşı taarruzunun beklenenden “yavaş” ilerlediğini belirterek, “Ancak yoğun çatışmalar halen devam ediyor. Ukraynalılar hâlâ istikrarlı ilerleme kaydediyor.” dedi.

Milley, Ukrayna’nın karşı saldırısının başarısız olup olmadığını söylemek için henüz çok erken olduğunu vurguladı.

Önümüzdeki günlerde bölgedeki soğuk hava koşullarının Ukrayna’nın hareket kabiliyetini büyük ölçüde zorlaştıracağına işaret eden Milley, “Savaş için hala 30 ila 45 günlük makul bir süre var, dolayısıyla Ukraynalıların işi henüz bitmedi.” söz konusu.

Ukrayna’nın karşı saldırıda artık hedeflerine ulaşamadığının altını çizen Milley, “Başlangıçta bu savaşın uzun, yavaş, zor olacağını ve çok sayıda can kaybına yol açacağını söylemiştim, öyle de oldu.” değerlendirmesini yaptı.

İngiltere Genelkurmay Başkanı: “Ukrayna kazanırken Rusya kaybediyor”

Aynı röportajda konuşan İngiltere Genelkurmay Başkanı Amiral Tony Radakin, “Ukrayna kazanırken Rusya kaybediyor” dedi. İfadesini kullandı.

Rusya’nın savaşın başlangıcındaki hedefinin Ukrayna’yı fethetmek ve kontrolü altına almak olduğunu belirten Radakin, “Bu hiçbir zaman olmadı ve olmayacak, bu yüzden Ukrayna savaşı kazanıyor.” görüşünü paylaştı.

Radakin, Ukrayna’nın topraklarının yüzde 50’sini Rusya’dan geri aldığını kaydederek, uluslararası toplumun Rusya’ya uyguladığı ekonomik ve diplomatik baskının da işe yaradığını belirtti.

Rusya ile Kuzey Kore arasında son dönemde artan temaslara değinen Radakin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kuzey Kore ile işbirliğinin Rusya’nın “çaresizliğinin” ve Ukrayna’ya girme kararının yanlışlığının bir göstergesi olduğunu söyledi.

aslanapa-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu